Bir İneğin Simental Olduğu Nasıl Anlaşılır? – 2022 Güncel

Bir İneğin Simental Olduğu Nasıl Anlaşılır? sorusu herkes tarafından merak edilerek bizlere sıkça sorulmaktadır. Simental inek, en popüler besi sığırı ırklarından biridir. Simental Sığır İsviçre’nin Bern kantonundaki Simme nehri vadisinde ortaya çıkmıştır. Kırmızımsı rengi ve beyaz lekeleri onu diğer çeşitlerden ayırır. Cins sütüyle ünlüdür, ancak aynı zamanda eti için de üretilir. Bu makale, bir ineğin Simental olup olmadığını nasıl anlayacağınızı açıklayacaktır. Umarız bu yazı sorularınızı yanıtlayacaktır.

Orta Çağda Simental İnek

Orta Çağda Simental İnekler ortaya çıktı ve hayvanların Alman ve İsviçre sığırlarından melezlendiğini gösteren kayıtlar vardı. İlk kayıtlar, ineklerin 1400’lü yıllarda İtalya’ya ihraç edildiğini gösteriyor. 19. yüzyılda Simental sığırları Doğu Avrupa, Balkanlar ve Rusya’ya yayıldı. Birkaç Simental sığır türü olmasına rağmen hepsi safkan değildir. Safkan bir Simental ‘safkan’ bir hayvandır.

Bir Simental ineği sığır eti üretemezken, süt ve et üretebilir. Tarihsel olarak, Simental yük hayvanları ve yük hayvanları olarak kullanılırdı, ancak bugün esas olarak sütleri ve etleri için kullanılıyorlar. Bu nedenle, çeşitli bir geçmişleri vardır ve çiftlikte çok yönlü olabilirler. Aşağıda, bir Simental ve bir Fleckvieh arasındaki bazı farklara hızlı bir genel bakış yer almaktadır.

Simental ve Hereford Karşılaştırması

Simental ve Hereford Karşılaştırması hem verim olarak hem de yetiştirilme şartları olarak sıkça yapılır. Hereford sığırlarının aksine Simental, uzun ve zengin bir tarihe sahip eski bir ırktır. İlk sürü kitabı 1806’da Bern Kantonunda oluşturuldu. Batı İsviçre’de, ilk Simental ithalatı Almanya ve İsviçre’deki Miesbach’tan geldi. Eski Sovyetler Birliği’nde, Sytchev merkezi, Simental sığırlarını tüm ülkeye dağıttı ve bu, dünyadaki en büyük Simental sürüsü ile sonuçlandı.

Simental bir zamanlar İsviçre’de baskın bir cins iken, popülaritesi son birkaç yüzyılda azaldı. Simental ineğinin daha büyük bir Alman ırkı ile daha küçük bir İsviçre ırkı arasındaki bir melezden geldiğine inanılıyor. Simental çiftçiler arasında popüler hale geldi ve şu anda Çin dahil beş kıtada varlığını sürdürüyor. Cinsin 40 milyondan fazla üyesi vardır ve ülkede en çok tanınan türdür. Ülkenin en yaygın yetiştirilen besi sığırıdır.

Simental ineği, dünyadaki en popüler besi sığırı ırklarından biridir. Bu hayvanlar dayanıklıdır ve birçok farklı koşula uyum sağlama yeteneğine sahiptir. Çok süt üretirler, ancak soğuk havalara uygun değildirler. Cins genellikle Brahman ve Jersey gibi diğer ırklarla çaprazlanır, ancak sonuç genellikle saf bir Simental’den daha az tutarlılıktır. Bu hayvanlar aynı zamanda dünyada en yaygın olanlardır.

Simental ineği, en popüler besi sığırı ırklarından biridir. Emzirme döneminde yaklaşık 800 galon süt üretir. Bu cins aynı zamanda çok miktarda et ürettiği bilinmektedir. Sağımın yanı sıra Simental sığırları da oldukça besleyicidir. Buzağıları hızla büyür, bu da süt için daha kısa bekleme süreleri olduğu anlamına gelir. Ortalama bir Simental ineği yaklaşık 950 kg. ağırlığındadır. Bu nedenle, sığır eti için harika bir seçimdir.

Simental İnek Verimliliği

Simental İnek Verimliliği diğer ırklara göre muazzamdır. Simental sığırları mükemmel süt ve et verimine sahiptir. Ortalama 5.500 kg süt içerirler ve %4’ten daha az yağ içerirler. Et kalitesi de çok yüksektir ve mükemmel besin değerine sahiptir. Aynı zamanda çok miktarda dana eti üretmek isteyen büyükbaş hayvan yetiştiricileri için de ideal bir ırktır. Bir Simental ineğinin vücudu diğer sığırların vücuduna benzer ve içinde kırmızı ve beyaz kan oranı vardır.

Simental inekler, sığır eti için en iyi ırklardan biridir. İyi verimleri vardır ve birçok koşula son derece uyarlanabilirler. Cins ayrıca yüksek süt ve sığır eti verimi ile bilinir. Son derece dayanıklıdırlar ve günde ortalama 5,5 kg ağırlığındadırlar. Ayrıca boğalarda ortalama omuz yüksekliği 150 cm’dir. İnekler genellikle diğer ırklardan daha sağlamdır. Hastalanmaya eğilimlidirler, ancak vücutları hastalığa eğilimli değildir.

Bir Simental ineğinin benekli kırmızı ve beyaz bir ceketi vardır. Kırmızının baskın tonu genellikle sarı-altındır, ancak bazı sığırlar koyu kırmızı olabilir. Simental ineğiniz genetik olarak Hereford ile aynıysa, onu satın almayı düşünmeniz gerekebilir. Sığır eti üretimi için iyi bir seçimdir ve güzel bir sağım ineği yapar. Bir Simental yetiştirmeyi planlıyorsanız, ona iyi bir anne aldığınızdan emin olun.

SSS

Simental sığırları mükemmel süt ve et verimine sahiptir. Ortalama 5.500 kg süt içerirler ve %4'ten daha az yağ içerirler.

Ortalama 5.500 kg süt içerirler ve %4'ten daha az yağ içerirler. Et kalitesi de çok yüksektir ve mükemmel besin değerine sahiptirler.

Yorum Yok