Satılık Simental Buzağı Sahibinden *2022

Satılık Simental buzağı sahibinden ilanları için sitemizi inceleyebilir; bütçeniz ve aradığınız özellikler doğrultusunda ihtiyacınız olan Simental buzağıyı sitemizde bulabilirsiniz. Simental piyasasında satıcılarla alıcıları buluşturan sitemiz; kaliteli ve güvenilir bir pazaryeri olarak hizmetinizdedir. Uygun fiyata Simental buzağı almaya ihtiyaç duyuyorsanız, beklentilerinize çözüm sağlayacak olan sitemizde taleplerinizi karşılayacak Simental buzağılara ulaşabilirsiniz.

Böylelikle bu alandaki faaliyetlerinize hız kazandırabilirsiniz. Özenle yetiştirillmiş, verimli ve sağlıklı Simental buzağı arayışına yanıt veren sitemizde dilerseniz siz de ilan oluşturabilirsiniz.

Simental Buzağı Nedir?

Simental Buzağı ise, sütten kesilmemiş Simental ineğinin yavrusuna denir. Doğumdan sütten kesilme sürecine kadar olan dönemde yavru, buzağı olarak adlandırılır.

Simental inekler tüm iklim koşullarına kolay bir şekilde adapte olabilir. Türkiye’de Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Ege Bölgesi, Simental yetiştiriciliği için oldukça elverişlidir. Latincede bos taurus diye adlandırılan Simental ırkı, adını İsviçre’nin Bernese Oberland bölgesindeki Simme Irmağı vadisinden alır.

Simental Buzağı Özellikleri

Simental Buzağı Özelliklerini 15 maddede sizler için özetledik. Simental Buzağı ya da ineği Avusturya ve İsviçre kökenli olan, ‘lekeli inek’ (fleckvieh) diye de bilinir. Et ve süt bakımından en verimli inek cinslerinin başında gelir. Bulunduğu her ortama çabucak alışması da onu tercih sebebi kılar.

Holstein ırkından sonra en fazla üretimi ve Besisi Yapılan ırk Simental’dir. Almanya, Afrika ve Asya ülkelerinde de yaygındır.

Kombine sığır ırklarından biridir. Sırf sütü, eti veya her ikisi için yetiştirilmesi mümkündür.

Simental ineklerin özellikleri ise şöyle sıralanabilir:

 • Kırmızı-beyaz, sarı-beyaz gibi renklerde olabilir.
 • Boynuzludur.
 • Yeni doğan Simental buzağıların ve genç Simental danaların tüyleri daha uzundur.
 • Dolgun, geniş bir meme yapısına sahiptirler.
 • Simental ineklerinin sütü yağlı ve kaliteli olur.
 • Annelik içgüdüsü gelişmiştir.
 • Kirpikleri, alın ve baş kısmı beyazdır.
 • İklim şartlarına kolaylıkla adapte olabilir.
 • Canlı ağırlık artışı 1350 gram – 1600 gram/gün şeklindedir.
 • Sağlık sorunlarıyla pek karşılaşılmaz.
 • Boyları erkeklerde yaklaşık 150 – 160 cm aralığındadır. Dişi Simental’lerde ise boy uzunluğu 140 – 150 cm arasıdır.
 • Dişi Simental’lerin ağırlığı takriben 650 – 900 kg olup, erkeklerde ise takribi olarak 1000 – 1400 kg civarıdır.
 • Döl verimi oldukça yüksektir.
 • Ömürleri uzundur.
 • Baş bölgesindeki ve vücudundaki tüylerin artması besi değerini artırır.

Neden Simental Buzağı?

 • Entansif işletme koşullarında da, mera otlak koşullarında da başarıyla yetiştirilebilirler.
 • Yemden yararlanma gücü iyidir.
 • Sık sık hastalanmaz.
 • Eti ve sütü yüksek besin değerine sahiptir.
 • Holstein ırkıyla melezlenmeye uyumludur.
 • Uzun ömürlü bir ırktır.

Simental Irk ve İklim Şartları

Simental Irk ve İklim Şartları ülkemizde bu işi yapacak kişiler için en can alıcı sorudur. Yukarıda da belirtildiği üzere Simental ırk, her türlü iklim şartına kolay bir biçimde adapte olabilir. Bunların gerek subtropikal bölgelere, gerek yüksek yayla meralara adaptasyonu çok iyidir. Kapalı ahırda yetiştirmeye de uygundur.

Fiziksel kondisyonu, hastalıklara dayanımı, kuvvetli vücut yapısı ve yüksek sperm verimliliğiyle bu ırk, son yıllarda hayvan yetiştiricilerinin ilgi odağıdır.

Simental’lerin verdiği süt ve et lezzetli, sağlıklı, zengin besin içeriğine sahiptir. Başka ırkların süt verimliliğini ve et verimini artırmak için pek çok ülkede Simental ineklerle melezlenme uygulanır.

Özellikle de holstein’lerle melezlenmeleri gayet iyi sonuçlar verir. Melezlenmeye elverişli olan bu inekler, diğer türlerin gelişimini desteklemek, onlardan daha iyi süt ve et elde edilmesini sağlamak amacıyla sıklıkla tercih edilir.

Simental Dana

Simental Dana terimi bilindiği üzere, buzağı sütten kesildikten sonra 1 yaşına kadar olan süreçte dana olarak adlandırılır. 6 aylık Simental, 1 yaşına girinceye kadar Simental dana olarak isimlendirilir. Süt ve et bakımından son derece verimli bir tür olup, adaleleri güçlüdür. Yani oldukça dayanıklı ve gelişmiş bir kas yapısına sahiptir.

Simental Kaç Kg Süt Verir?

Simental Kaç Kg Süt Verir sorusunun cevabı hayvanın fiziksel özelliklerine, beslenme şartlarına ve bakım koşullarına göre değişir. Araştırmalara göre ülkemizde 1 yıl boyunca Simental ineklerden ortalama olarak 6000 litre süt verimi alınır.

Simental’in diğer pek çok ırka göre daha verimli olduğu söylenebilir. Sütü ve eti yüksek besin değerine sahiptir ve bu nedenle üreticilerin öncelikli tercihleri arasında yer alır.

Simental ineklerden elde edilen sütteki yağ miktarı %4 civarında iken, protein oranıysa %3,5 olarak belirlenmiştir.

Holstein mi Daha İyi Simental İnek mi?

Holstein mi Daha İyi Simental İnek mi çiftçilerin cevabını bulamadıkları yegane soru. Holstein fiziksel açıdan daha narindir. Buna karşılık Simental’ler daha güçlü bir yapıdadır, hastalıklara dayanıklıdır.
Fakat Holstein daha az yem tüketmesine rağmen daha fazla süt verebilir. Simental Holstein’lerden daha çok yem yer ancak verdiği süt miktarı daha az, et oranı daha çoktur.

Bununla beraber, Simental ineklerden alınan süt ile yoğun kıvamlı, yağlı ve yüksek kaliteli yoğurt elde etmek mümkündür. Simental inek sütünün kuru madde, protein ve yağ oranı ideal seviyededir. İneklerin günlük verdiği süt miktarı yükseldikçe bu değerler azalır. Bu nedenle Simental ineklerin Holstein ineklerden daha az süt vermesi bir dezavantaj değildir.

Simental cinsi ineklerin sütlerinden elde edilen yoğurtlarda bulunan kaymak daha sarı renktedir. Türkiye’de üretimi yapılan sütlerin %90 oranında Holstein ineklerden sağlanırken, %8’lik pay Simental’lere ve %2’lik kısım diğer ineklere düşer.

Simental Buzağı Fiyatları Neye Göre Değişir?

Buzağının cinsiyeti, kaç aylık olduğu gibi faktörler fiyatı etkiler. Ayrıca Simental düve fiyatları düvenin safkan olup olmadığına, gebelik durumuna göre farklılık gösterir.

Her ilde Simental buzağı ve inek fiyatları değişiklik arz eder. Üreticiden üreticiye farklılaşan fiyatlar, bu alanda zengin bir çeşitlilik olmasını sağlar.

Satılık Simental buzağı sahibinden ilanlarını bir araya getiren sitemiz, pek çok fiyat alternatifi arasından seçim yapma imkânı tanır. Sitemizdeki ilanlara göz atarak bütçenize uygun bir tercihte bulunabilirsiniz.

Simental Buzağı Fiyatları 2022

Simental Buzağı Fiyatları 2022 yılı için hayvanın yaşına, cinsiyetine, verdiği sütün miktarına göre değişiklik gösterir. 3-6 yaş arasında bulunan Simental’lerin fiyatları daha düşüktür. 1 yaşını dolduran Simental ineklerin fiyatı genellikle 7.000 TL’den başlar. Mavi sertifikaya sahip gebe Simental ise minimum 13-14 bin TL’den fiyatlandırılır. Tabii ki fiyat aralıkları üreticiden üreticiye farklılık arz eder.

Simental Buzağı Satın Al

Simental buzağı satın al diye arama yaparak bu sayfaya ulaştıysanız doğru yerdesiniz. Sitemizde Simental buzağı, Simental inek ve Simental dana fiyatlarını karşılaştırarak bu alandaki ihtiyaçlarınıza yanıt bulabilirsiniz.

Doğru şartlarda yetiştirilen, titizlikle bakılan Simental buzağı ve inekler yüksek verimlilik sağlar, büyük ölçüde kâr etmenize imkân tanır.
Çok sütlü ve çok etli olduğu bilinen bu tür, profesyonel bir bakım ile yılda 9.000 kiloya kadar süt verebilir. İçerdiği faydalı bakterilerle bağışıklık sistemini güçlendiren Simental sütü, bebek ve çocukların tüketimine de uygun güvenli bir gıdadır.

Öte yandan Simental sütlerinden üretilen yoğurt, kefir, tereyağ ve peynir gibi besinlerin içeriği de oldukça zengindir.

Sitemizde satışı gerçekleştirilen Simental’ler gerekli sağlık ve hijyen koşulları doğrultusunda yetiştirilmiştir. Yem, ekipman ve ortam yem hijyeni, hayvan sağlığı gibi konularda büyük hassasiyet gösterilerek îtinâyla bakılıp büyütülen Simental’ler, aldığınıza sizi kesinlikle pişman etmeyecektir.

Herhangi bir hastalığı bulunmayan, çeşitli analiz ve denetimlerden başarıyla geçmiş Simental buzağı, dana ve inekler birinci elden yani sahibinden satışa sunulmuştur.

Simental alımı için güvenilir bir yer arıyorsanız tercihinizi bizden yana kullanabilir, verimli Simental buzağı, dana ve inek cinsi ile kârlılık oranınızı artırabilirsiniz.

SSS

Simental erkek danalarda besi sonu optimum ağırlık 500 kilo civarındadır. Fakat bu, bazen 550 kiloya ulaşabilir.

Simental buzağı fiyatı genellikle 7.000 TL'den başlar. Yaşı büyüdükçe fiyatı 15.000 TL'ye kadar ulaşabilir.

Simental 1 yıl boyunca ortalama olarak 6000 litre süt verebilmektedir.

Yorum Yok