Simental Boğa Nedir? -2022 Güncel Rehber

Simental, Bern kantonundaki Bernese Oberland’da bulunan Simme nehri vadisinde ortaya çıkan çift amaçlı bir sığır cinsidir. Bu sığır ve süt ineklerinin beyaz lekeleri ve kırmızımsı kahverengi tüyleri vardır. Simental Boğalar ya da Simental İnek‘ler hem süt hem de et için yetiştirilirler. Tipik olarak, bir refakatçi olarak veya üreme amacıyla tutulurlar. Etlerine ek olarak, Simental ayrıca mükemmel evcil hayvanlardır.

Simental Boğa Tarihçesi

Simental Boğa Tarihçesi olarak incelenirse, Simental sığırları kırmızı, altın veya kahverengi-altın renkli bir cins olarak tanımlanır. Bazı koyu renkli ineklerin ABD ve Avrupa’da çok popüler hale gelmesiyle artık durum böyle değil. Genellikle Simental inekleri beyaz bir yüze sahiptir, ancak bazıları bu renkle doğar. Hereford sığırlarından genetik olarak farklı oldukları için, genellikle Herefords ile karıştırılırlar. Bu nedenle Simental’in uzun ve çeşitli bir geçmişi olduğunu belirtmekte fayda var.

Simental, elverişsiz ortamlarda gelişmelerini sağlayan uysal doğasıyla yaygın olarak bilinir. Bu inekler son derece yüksek bir libidoya sahiptir ve yüksek süt ve sığır eti üretimi için yetiştirilir. Aşırı sıcağa dayanabilme yetenekleri nedeniyle, Simental cinsi İtalya’da giderek daha popüler bir cins haline geldi. İtalyanlar bu sığırlara “Peseta Rosa” veya “gül renkli madeni paralar” adını verirler. İsim muhtemelen türün pazarlanabilirliği ile ilgilidir.

Tarihsel olarak, Simental cinsi genellikle kırmızı veya altın olarak tanımlanır. Baskın renk, soluk sarı-altın renginden koyu kırmızıya kadar değişir. Sığırlar çok popüler olduğu için yetiştiriciler, omuzlardaki boylarını 15 cm azalttı. Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkan küçük, ağır, kısa bacaklı tip, sığır eti üretimi için ideal değildi. Bu hayvanlar üretken çift amaçlı sığırlar değildi ve ırkın istenen üretkenlik seviyelerine geri dönmesi yirmi yıldan fazla sürdü.

Simental, geleneksel olarak kırmızı ve beyaz olan bir inek türüdür. Renk her zaman kırmızı olmasa da, genellikle aynı altın tonudur. ABD’de, bu cins genellikle koyu kırmızı ve beyaz inekleriyle tanınır. Hereford sığırlarının aksine, Simental’in koyu kırmızı rengi, hamile kalmaya eğilimli olmadıkları anlamına gelir. Aksine, Hereford buzağılarında bu sorun yoktur.

Simental Boğalarında Uyum

Simental boğalarında uyum konusu yetiştiriciler tarafından sıkça sorulmaktadır. Simental, çeşitli ortamlara iyi uyum sağlar. Genellikle sığır eti üretimi için yetiştirilir. Nispeten geniş çerçevesi ve ağır kas yapısı onu et üretimi için ideal kılar. Beyaz yağ çok iyi mermerleşmiş ve et yumuşaktır. Ayrıca Simental çok iyi bir anne olarak bilinir. Simental’in bu kadar popüler olmasının sebeplerinden biri de bu. Et lezzetli ve besleyicidir ve et çok aranır.

Simental sığırları tüm dünyada yaygın olmakla birlikte tek tip bir ırk yoktur. Çift amaçlı bir cins olarak sınıflandırılır. Sığır eti üretmenin yanı sıra iyi birer annedirler. Genel olarak, bu cinsin inekleri ve boğaları iri ve sağlamdır. Harika anneler olmanın yanı sıra, mükemmel büyüme oranlarına da sahipler. Aynı zamanda yüksek kaliteli sağımcılardır. Üç amaçlı bir cins olmasına rağmen, Amerikan cinsi sığır eti için oldukça değerli kalmıştır.

Simental ırkı yüzlerce yıldır varlığını sürdürmektedir ve son derece çok yönlü bir ırktır. Onu melezleme için ideal bir sığır yapan çok çeşitli özelliklere sahiptir. Geniş gövdesi ve ağır kas yapısı nedeniyle daha yüksek sığır eti verimi üretir. Bu et yumuşaktır ve mükemmel ebruya sahiptir. Ayrıca tüketiciler tarafından et için de şiddetle tavsiye edilmektedir. Bu nedenle, ister bir sığır sever olun, ister bir hobici olun, kesinlikle ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Süt ve sığır eti performansının yanı sıra Simental, iyi metabolik stabilitesi ile de bilinir. Bu nitelikler, türün dünyadaki en popüler ırklardan biri olmasına yardımcı oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde, ırkı tanıtmak için Amerikan Simental Derneği veya ASHA kuruldu. Dernek üyeleri farklı geçmişlerden gelmektedir ve üyeleri sığır alanında uzmandır. Dernek, Simental hakkında bilgi ve araştırma için değerli bir kaynaktır.

Simental Irkı Popülerliği

Simental ırkı popüler bir sığır ırkıdır. Sütleri çok kalitelidir ve satılabilirliği yüksektir. Ayrıca yük hayvanları için de kullanılırlar. Yüksek süt üretimleri ve kaslılıkları onları herhangi bir çiftlik için mükemmel bir seçim haline getirir. Hem büyük hem de küçük çiftlikler için bir Simental ırkı iyi bir seçim olacaktır. Simentals tutmanın birçok avantajı vardır. Hızla büyürler ve süt ve et için mükemmeldirler. Ayrıca bir aileye harika bir katkı olabilirler.

SSS

Simental, çeşitli ortamlara iyi uyum sağlar. Genellikle sığır eti üretimi için yetiştirilir. Nispeten geniş çerçevesi ve ağır kas yapısı onu et üretimi için ideal kılar. Beyaz yağ çok iyi mermerleşmiş ve et yumuşaktır.

Sütleri çok kalitelidir ve satılabilirliği yüksektir.

Yorum Yok