Simental İnek Çift Amaçlı Bir Sığırdır -Yeni 2022!

Simental bir sığır cinsidir. Simental inekler de bu sığır ailesine tabidir ve İsviçre’nin Bernese Oberland bölgesindeki Simme nehri vadisinden gelir. Simental Sığır kırmızımsı ve beyaz beneklidir ve hem et hem de süt üretimi için yetiştirilir. Bu sığır türü hem besi hem de süt endüstrisinde kullanılmaktadır. Cins yüzyıllardır varlığını sürdürmektedir. Kırmızımsı rengi, yüksek yağ içeriğinden kaynaklanmaktadır ve vücudundaki beyaz lekeler onu göze çekici kılmaktadır.

Simental İnek Ailesinin Yükselişi

Simental İnek Ailesinin Yükselişi konusunu da inceleme zamanımız geldi. İsviçre’de, Simental ineği yüzyıllardır baskın ırktır, ancak Red Holstein’ların giderek daha popüler hale gelmesiyle bu durum değişti. Şu anda, nüfusun %12’si Simental soyuna aitken, üçte ikisi Kırmızı Holstein’dır. Boyları yüz otuz beş santimetre ile 750 kg arasında değişir ve besi sığırı olarak sınıflandırılır. Simental ineğinin verimi ve sağlığı, İsviçre’deki diğer sığır türlerine benzer ve Tablo 1, bu inek türünün Amerika Birleşik Devletleri için en iyi seçim olduğunu göstermektedir.

Sığır eti için yüksek talebe rağmen, Simental cinsi Amerika Birleşik Devletleri’nde popüler değil. Cins, ülkeye ilk olarak 1830’ların sonlarında tanıtıldı, ancak Avrupa ırklarının sığır eti endüstrisine hakim olmasına kadar geniş çapta kabul görmedi. İlk safkan Simental boğası 1971’de Amerika Birleşik Devletleri’ne ithal edildi, ancak karantina gereklilikleri nedeniyle süreç maliyetli ve karmaşıktı. Bugün, ABD’deki çoğu Simental, Kanada ve başka yerlerden ithal edilen safkan boğaların yavrularıdır. Angus ve Hereford, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki diğer iki büyük sığırdır.

Simental cinsi ilk olarak 1967’de Fransa’dan ünlü bir boğa ithal eden Travers Smith tarafından Kuzey Amerika’ya tanıtıldı. Avrupa’da, Simental cinsi, Simental ve Hereford dahil olmak üzere çeşitli isimlerle bilinir. Adı, ilk doğduğu yer olan İsviçre vadisinden gelmektedir. Genetik farklılıkları nedeniyle, Simental tam bir cins profiline sahiptir. Amerikan Simental, Amerika Birleşik Devletleri’nde Avrupa Birliği’nden daha popüler.

Simental İnek Anavatanı

Simental İnek Anavatanı olarak İsviçre kökenlidir. Bugün, cins dünya çapında 40’tan fazla ülkede bulunur. Avrupa’da, Simental çift amaçlı bir cinstir ve geleneksel İsviçre tarımını temsil eder. Bu nedenle çiftçiler arasında yoğun talep görmektedir. Şimdi altı kıtada da mevcut. Şu anda dünyada kayıtlı 40 milyondan fazla simental var. Popülaritesi son birkaç yılda arttı. Geleneksel bir İsviçre sığırının mükemmel bir örneğidir.

Simental cinsi başlangıçta yük hayvanları, süt hayvanları ve hatta et için kullanılmıştır. Yüksek süt üretimi ve kaslılığı, ırkın sığır, mandıra ve taslak sığır dahil olmak üzere birçok alanda kullanılmasına yol açmıştır. Simental cins, 18. yüzyılın sonlarında Amerika Birleşik Devletleri’ne de tanıtıldı. Bununla birlikte, cins ABD’de sınırlı bir ömre sahipti, bu yüzden sadece Avrupa’dan ithal edildi.

Simental Sığırının ABD Hikayesi

Simental Sığırının ABD Hikayesi de tüm dünyada olduğu gibi hızlı yayılışı ve meşhur olması sayesinde başlamıştır. Simental ırkı, beyaz baş ve bacakları, beyaz göbeği ve beyaz gür kuyruğu olan çok amaçlı bir sığırdır. Cins ayrıca süt üretimi için yetiştirilmektedir. Amerikan Simental Derneği, 1970’lerde popüler bir et ve süt sığırı olduğu ABD’de Simental ırkını daha da geliştirmek amacıyla kuruldu. ABD’deki ticari sığır eti endüstrisinin önemli bir parçasıdır. Canlılığı ve kaslılığı ticari sığır eti endüstrisinde bir artıdır.

Simental ırkı Amerika Birleşik Devletleri’ne çok erken tanıtıldı ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ırkın ilk kayıtları 18. yüzyılda Illinois’den geldi. 1960’lara kadar cins ABD’ye tanıtılmadı, popüler bir inek türü haline geldi. Yeniden yerleştirilmesi başarılı oldu ve ilk safkan buzağı 1968’de ithal spermadan doğdu. Simental cinsi 1974 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde tanınmıştır ve şu anda tüm dünyada bulunmaktadır.

Simental ırkı dünyadaki en eski ve en yaygın sığır ırkları arasındadır. Cinsin ilk resmi soy kitabı 1836’da İsviçre’nin Bern kantonunda yazılmıştır. O zamandan önce, Batı İsviçre’deki mülk kayıtları büyük, üretken inekleri tanımlıyordu. Üstün süt ve peynir üretimi için arandılar ve yük hayvanı olarak kullanıldılar. Simental, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tarım endüstrisinin oldukça değerli bir parçasıdır ve güçlü genetiği, onları et ve süt hayvanları için ideal bir seçim haline getirir.

SSS

Simental inekler çift amaçlıdır. Hem et hem de süt üretimi için yetiştirilir

Simental cinsi İsviçre kökenlidir. Bugün, cins dünya çapında 40'tan fazla ülkede bulunur. Avrupa'da, Simental çift amaçlı bir cinstir ve geleneksel İsviçre tarımını temsil eder

Simental cinsi dünya çapında 40'tan fazla ülkede bulunur. Şimdi altı kıtada da mevcut. Şu anda dünyada kayıtlı 40 milyondan fazla simental var. Popülaritesi son birkaç yılda arttı.

Yorum Yok