Simental İnek Nedir? Tüm Detayları *2022

Simental İnek; ‘Sarı Alaca’ diye de isimlendirilen bir ırktır. Simental İnek ırkı yaygın olarak İsviçre, Almanya ve Avusturya’da yetiştirilir. Ülkemizde de üreticilerin yaygın tercihlerinden biridir. Dünyada 50 milyonu aşkın Simental İnek olduğu belirlenmiştir. Türkiye’de ise bu sayı 2 milyon civarındadır.

Gösterişli bir yapıya ve yüksek verime sahip olan Simental inek türü en pahalı ineklerden biridir. Bu ırk, kombine yani hem sütçü hem etçidir. Latince adı ‘Bos taurus’ şeklindedir.

Simental İnek Özellikleri

Simental İnek özelliklerini sizler için A’dan Z’ye derledik. İşte tüm detaylar:

 1. Sırtlarından başlayarak yere kadar uzunluğu –buna cidego yüksekliği denir- erkek Simental ineklerde 150-165 santimetredir. Dişilerde ise genellikle 138-150 cm’dir.
 2. Maliyeti yüksektir. Yeni doğan bir Simental buzağı bile en az 5-6 bin TL’den alıcı bulabilir.
 3. Simental inek sıcağa ve soğuğa karşı dayanıklıdır.
 4. Canlı ağırlık dişi Simental ineklerde 600-900 kilogramdır. Erkek Simental ineklerde ise çoğunlukla 1100-1400 kilogram arasıdır.
 5. Et verimi son derece fazladır.
 6. Gerek meralarda, gerekse kapalı ahırlarda yüksek performans gösterebilirler.
 7. Kas gelişimi oldukça iyi düzeydedir.
 8. İki çeşit renkte olurlar: kırmızı-beyaz alaca yahut sarı-beyaz alaca.
 9. Başları beyazdır. Alın kısımları ve kirpikleri de öyledir.
 10. Boynuzları vardır. Bu durum erkek ve dişi Simental inekler için aynıdır. Ne var ki, son dönemlerde yapılan ıslah çalışmaları sonucunda boynuzsuz Simental’ler de üretilmeye başlanmıştır.
 11. Simental’lerin boynuzları, tırnakları çoğunlukla kirli sarı renklidir.
 12. Memeleri geniş olup, süt damarlarının belirgin bir görünümü vardır.
 13. Vücut yapısı dayanıklıdır. Arazi şartlarına kolaylıkla uyum sağlayabilir, farklı iklim koşullarına da rahatlıkla adapte olurlar.
 14. Döl verimi yüksek olan bu ırkın annelik içgüdüsü de gelişmiş durumdadır.
 15. Uzun bir ömre sahiptirler.
 16. Yetiştiricilikte ilk tercihlerdendir.
 17. Simental inek türlerinde sağlık problemleriyle sık karşılaşılmaz. Hastalıklara karşı dayanıklıdırlar. Bilhassa meme sağlığı, tırnak sağlığı ve rahim sağlığı iyidir.
 18. Ot (kaba yem) tüketiminin fazla olduğu bir ırktır. Doğal beslenmeye uygundur.
 19. Uysal, anaç hayvanlardır. Bu yüzden çiftlik ortamlarında yaygın olarak tercih edilirler.
 20. Simental inek öteki ırkları melezleme, verimini iyileştirme amacıyla da kullanılır. Meselâ Zavot sığırlarını buna örnek göstermek mümkündür. Simental inek ve İsviçre Esmeri’nin melezlenmesiyle oluşturulan bu türün anavatanı Kafkasya’dır. Türkiye’de ise özellikle Kars bölgesinde popülerdir.

Simental İnek Verim Özellikleri

Simental İnek Verim Özellikleri nelerdir diye daha detaylı merak edenlerden iseniz;

 • Et randımanı bu ineklerde %58 olarak belirlenmiştir.
 • Süt veriminin yıllık 6.500 litre olduğu saptanmıştır. Bir Simental inekten her gün en az 15-20 litre süt alınabilir.
 • Simental ineğin sütünde %4.2 oranında yağ bulunur.
 • Canlık ağırlık artışı ise günlük 1350 – 1600 gram olarak tespit edilmiştir.
 • Yetişkin Simental’lerde canlı ağırlığın 700 – 900 kg arasında olduğu bilinir. Beslenme ve bakım şartlarına abğlı olarak bu değerler farklılık gösterebilir.
 • Simental’lerde laktasyon süresi takriben 305 gündür.
 • Simental ineklerin sütünde yer alan protein seviyesi %3.5 civarındadır.
 • Buzağı veriminin %93 olduğu bilinir. Başka bir ifade ile, 100 Simental ineğin 93’ü sağlıklı bir şekilde doğum yapabilir.
 • Simental ineklerde vücut yağ oranı et açısından yaklaşık %40’tır. Süt yönünden de ortalama %3.5 civarıdır.
 • Bir Simental buzağının ağırlığı 40-45 kg civarıdır. Ergen dişi Simental’lerde bu ağırlık 600-650 kilogram arasıdır.

Simental mi Tercih Edilmeli Yoksa Holstein mı?

Simental mi Tercih Edilmeli Yoksa Holstein mı en çok merak edilen soruların başında gelmektedir. Sığır ırkları çok çeşitlidir. Süt sığırı yetiştiriciliğinde Siyah alaca yani Holstein yaygın kullanıma sahiptir. Ne var ki üreticiler son yıllarda kombine verimli Simental ırkını daha fazla tercih etmeye başlamışlardır.

Ülkemize Simental ırkının ithalatı ilk defa 1970 tarihinde gerçekleşmiştir.

Üreticilerin yoğun ilgi gösterdiği Simental ırkı, iklim ve arazi koşullarına çabuk uyum sağlayabildiği için oldukça avantajlıdır. Kombine verimliliğine sahip olması da bu ırkı sığır yetiştiriciliğinde önemli bir konuma getirmiştir.

Şartlar iyi ise, Simental ineklerin laktasyon süt verimi 5.000-6.000 kg’ı bulabilir.

Karkas kalitesi yönünden Simental’lerin daha avantajlı olduğu söylenebilir. Gelişim hızının yüksek olduğu bu ırk, besi açısından da oldukça verimlidir. Bu da fiyatının pahalı olmasına yol açar.

Simental İnek Avantajları ve Dezavantajları

Simental ineklerin ömürleri uzun, sütündeki yağ oranı fazladır. Süt verimi iyidir, eti lezzetli ve yüksek besin değerine sahiptir.

Simental buzağı ve ineklerin fiyatı yüksek olduğu için bunlar satıcılara daha fazla kâr elde etme imkânı tanır.

Simental ineğin sütünden mayalanmış bir yoğurt daha güzel bir aromaya sahiptir. Kaymak tabakası daha kalındır, kıvamı yoğun ve koyudur. Ayrıca Simental inek sütünden kaliteli ve fazla miktarda tereyağ üretimi yapmak mümkündür. Bu sütü doğrudan tüketmek de oldukça sağlıklıdır. Gayet doyurucu ve besleyici olan Simental inek sütü, zengin ir içeriğe sahiptir.

Bununla birlikte; Simental ineklerin dezavantajlarından da kısaca bahsedecek olursak:

Bunların yemden yararlanma oranı düşüktür. Süt verimi Holstein ineklerine göre daha azdır.

Simental İnek Yetiştiriciliği

Simental inek yetiştiriciliği İç Anadolu bölgesinde yaygındır. Doğu Anadolu ve Ege bölgelerinde de bir hayli revaçtadır. Simental inek yetiştirme hayvancılık alanındaki en kârlı işlerdendir. Süt ve et yönünden son derece avantajlı olan Simental inekler üreticilere gerçekten de iyi kazanç sağlar.

Türkiye’de üretimi çoğalmakta olan Simental inekler bol süt ve et verebildiği için ilk tercihler arasındadır. Sarı-beyaz renge sahip Simental’ler kırmızı-beyaz renkli Simental’lerden daha fazla süt verir. İlk gruptakiler ‘sütçü’ diye bilinirken, ikinci gruptakilere ‘etçi’ denir.
Simental inekler pek çok inek türüne göre daha uzun bir yaşam ortalamasına sahiptir. Bu ırk hemen hemen tüm iklim koşullarında yetiştirilmeye elverişlidir.

Yazın günde 6 saat yaylım yapılır. Sabahleyin 3, akşamleyin 3 olmak üzere bunu ikiye bölerek gerçekleştirmek mümkündür. Her gün böyle sağım yapılması alınacak sütü çoğaltır.

Simental inekler günlük olarak 8-10 kilogram civarında saman ve yonca tarzı besinlere ihtiyaç duyar. Her gün sağımlarını aksatmamak ve su ihtiyacını düzenli karşılamak önemlidir.

Simental buzağıda isal görülme ihtimâli yüksektir. Bunu önlemek amacıyla; doğuma 49 gün kala ve bir de 21 gün kala veteriner kontrolünde anneye aşı yapılmalıdır.

Hayvanların altı daima temiz tutulmalıdır. Ahır içerisindeki havalandırmanın ideal seviyede olması lâzımdır. Ortam ne çok sıcak, ne aşırı soğuk olmalıdır.

Simental İnek Yetiştirmek Ne Kadar Kazandırır?

Simental İnek Yetiştirmek Ne Kadar Kazandırır sorusunu özellikle bu işi yapacak kişiler tarafından çokça sorulmaktadır. Bunun çok kârlı bir iş olduğu bilinmelidir. Ne kadar kazanç sağlayacağınız, sahip olduğunuz Simental inek sayısına ve günlük elde ettiğiniz süt miktarına bağlıdır. Tabii yem, kuru ot ve benzeri masraflarınız da olacaktır.

Simental İnek Fiyatları

Simental inet fiyatları her üreticiye göre değişiklik arz eder. Her şehirde farklı Simental fiyatları ile karşılaşmak mümkündür.
Öte yandan ineğin yaşı, günde ne kadar süt verebildiği, cinsiyeti, hastalığının bulunup bulunmaması, ağırlığı gibi faktörler de fiyatı etkiler. Bu nedenle standart bir fiyatlandırmadan söz etmek mümkün değildir.

Her hâlükârda diğer inek türlerine kıyasla daha pahalı olan Simental inekler, pazarda geniş bir alıcı kitlesine hitap eder.Farklı türlerin melezlenmelerinde kullanılabiliyor oluşu da Simental’lerin en büyük ayrıcalıkları arasındadır. Sahibinden Simental buzağı, dana ve inek fiyatları için sitemizi inceleyebilirsiniz. İlanlarda bildirilen özelliklere göz atarak ihtiyacınız olan Simental ineği kolaylıkla bulup güvenle satın alabilirsiniz.

SSS

Verimli bir inek ırkı olan Simental'den elde edilen süttür.

Simental inek süt veriminin yıllık 6.500 litre olduğu saptanmıştır.

Yorum Yok