Simental İnek Nedir? – Yeni 2022

Simental, İsviçre’deki Bern kantonunun bir parçası olan Simme nehri vadisinde bulunan çift amaçlı bir sığır cinsidir. Kırmızımsı kahverengi Simental sığırlar beyaz lekelidirler ve hem süt hem de et için yetiştirilmektedir. Birçok faydasının yanı sıra Simental İnek, mükemmel sağlığı ve yüksek verimi ile bilinir. Bu inek türü hem et hem de süt ürünleri için mükemmeldir ve evcil hayvan maması için de uygundur.

Simental cinsinin, on dokuzuncu yüzyılda büyük mülklere ithal edildiği Macaristan’da uzun bir geçmişi vardır. Sığırlar sonunda yükseltildi ve sarının hakim olduğu Magyar tarka olarak tanındı. Daha sonra, 1970’lerde Jersey ve Holstein-Friesian ırkları ile melezleme tanıtıldı. Transilvanya’da Simental cinsi en büyüğüdür. Son on yılda, çoğu özel çiftlik çift amaçlı tipe geri dönse de, Simental ırkı Red Holsteins’ın tanıtımından yararlandı.

Simental cinsi, Rheinland ve İsviçre’de ortaya çıkmıştır. Cins çok yönlüdür ve birçok koşul türüne yaygın olarak uyarlanmıştır. Mükemmel sığır eti üretimi, ısı toleransı, annelik yeteneği ve heteroz artışı için yetiştirilmiştir. Bu özelliklerinden dolayı Simentals, Avustralya’daki hayvancılık üreticileri tarafından oldukça aranmaktadır. Ailenizin sürüsünü genişletmek istiyorsanız, bir Simental düşünmelisiniz.

Simental İnek Çıkış Hikayesi

Simental inek çıkış hikayesini tarihsel olarak inceleyecek olursak; İlk Simental sığırları 1887’de Amerika Birleşik Devletleri’ne tanıtıldı ve 1960’lara kadar çok başarılı olmadılar, yeniden tanıtıldıkları ve belirli hatlar boyunca geliştirildikleri zaman. 1968’de cinsin ilk safkan buzağı doğdu. Bu buzağı ithal spermadan üretilmişti. 1974’te Dünya Simental Federasyonu kuruldu ve bugün hala aktif. Ana hedefleri yetiştiricileri birleştirmek, bilgi alışverişi için merkezi bir temel sağlamak ve etkiyi artırmaktır.

ABD’deki ilk Simental sığırları orta çağda Fransa’dan geldi. Adı, ünlü boğa “Parisien”in ithal edildiği İsviçre’deki Simme Vadisi’nden gelmektedir. Şubat 1968’de bir Simental’in ilk melez buzağı doğdu. O yılın sonunda, Amerikan ve İngiliz Simental Dernekleri kuruldu. 1970’lerde, cins İsveç dahil diğer ülkelere yayıldı. 1971 yılında Dünya Simental Federasyonu kurulmuş ve 1974 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’ne ihraç edilmiştir.

Simental Irkı Evrimi

Simental ırkı, İsviçreli ve Alman yerleşimcilerden evrimleşmiştir. Onlar dünyadaki en büyük çift amaçlı sığır cinsidir ve en çeşitlidir. İsimleri, yüzyıllar boyunca cinsin genetiğini ayırt etmek için kullanılmıştır. Çift amaçlı özelliklerine rağmen, Simental ırkı birçok ülkede oldukça popülerdir. Ve Simental, ABD’de popüler bir çift amaçlı cins olsa da, bu ülkede karşılık gelen inekler genellikle büyük ve kırmızıdır.

Simental ırkı, sığır eti, süt ürünleri ve et için kullanılan son derece çok yönlü bir ırktır. Çok uzun bir gebelik periyoduna sahiptirler ve yavrulamaları kolaydır. Ortalama gebelik süresi iki yüz seksen dokuz gündür. Bu, bir Simental’in doğumu için iyi bir süre olarak kabul edilir. Sağlıklı bir inek, sağlıklı ve üretken bir inektir. Yoğun sağım potansiyeli ile süt, et ve süt üretimi için ideal seçimdir.

Simental İnek Özellikleri

Simental inek özellikleri nelerdir? diye soranlarsansanız makalemizi okumaya devam edin. Simental cinsinin arzu edilen birçok özelliği vardır. Verimi yüksek kaliteli bir cinstir. Emzirme döneminde yaklaşık 800 ila 1000 galon süt üretebilir. Ayrıca büyük miktarlarda satılabilir et üretebilir ve sütçüler ve sığır eti üreticileri için popüler bir seçimdir. Ayrıca Simental buzağılar hızlı büyür, bu da sütün bekleme süresini azaltır. Simental ile kazancınızı artırmak istiyorsanız işiniz için iyi bir yatırım olacaktır.

Simental sığırları süt hayvancılığı için mükemmeldir. Yüksek kaliteli süt ve et üretirler. Aynı zamanda mükemmel yük hayvanlarıdır. İyi bakılırsa on beş yıla kadar yaşayabilirler. Sonuç olarak, hem küçük hem de büyük çiftlikler için mükemmel bir seçimdir. Cins dayanıklıdır ve çok fazla süt üretir. Simental kadar güzel ve çok yönlü başka bir cins yoktur.

SSS

Simental cinsinin arzu edilen birçok özelliği vardır. Verimi yüksek kaliteli bir cinstir. Emzirme döneminde yaklaşık 800 ila 1000 galon süt üretebilir. Ayrıca büyük miktarlarda satılabilir et üretebilir ve sütçüler ve sığır eti üreticileri için popüler bir seçimdir. Ayrıca Simental buzağılar hızlı büyür, bu da sütün bekleme süresini azaltır.

Çok uzun bir gebelik periyoduna sahiptirler ve yavrulamaları kolaydır. Ortalama gebelik süresi iki yüz seksen dokuz gündür. Bu, bir Simental'in doğumu için iyi bir süre olarak kabul edilir.

Yorum Yok