Simental Sığırı *2022

Simental Sığırı, tarihi Orta Çağ’a kadar uzanan bir sığır cinsidir. İlk kayıtlar, Simental sığırlarının büyük Alman sığırları ile İsviçre’ye özgü daha küçük bir ırk arasındaki çaprazlamanın sonucu olduğunu gösteriyor. Simental adı, sığırların ilk yetiştirildiği bölgenin adından türetilmiştir – İsviçre’deki Berner Oberland’da bulunan Simme Vadisi.

Teknik olarak, Simental tanımı Avrupa’da çeşitli ırkları içerir. Adı özellikle İsviçre’deki cinse verilirken, Almanya ve Avusturya’da Fleckvieh ve Fransa’da Pie Rouge olarak bilinir. Pie Rouge, Abondance, Montbeliard ve Pie Rouge de l’Est olmak üzere üç ayrı sürü defteri kaydı içerir. İsviçre’deki kökeninden bu yana, cins altı kıtaya yayıldı. Toplam sayıların, yarısından fazlası Avrupa’da olmak üzere, dünya çapında 40 ila 60 milyon Simental sığırı olduğu tahmin edilmektedir.

Dünya çapında yayılma 1960’ların sonlarına kadar kademeli oldu. Kayıtlar, 1400’lü yıllarda İtalya’ya birkaç hayvanın ihraç edildiğini gösteriyor. 19. yüzyıl boyunca, Simental, Doğu Avrupa, Balkanlar ve Rusya’nın çoğuna dağıtıldı ve nihayetinde 1895’te Güney Afrika’ya ulaştı. Guatemala, ilk Simental sığırını 1897’de Batı Yarımküre’ye ithal etti, ardından Brezilya 1918’de ve Arjantin’i 1922’de izledi. 1976 onlar da Çin Cumhuriyeti’ne sevk edildi.

Avrupa’da seçim başlangıçta üç özellik içindi – süt, et ve yük hayvanları olarak. Çalışan hayvanlara olan talep günümüzde büyük ölçüde azalmıştır, ancak kaslılık ve yüksek süt üretimi Simental’in başarısı için hala önemlidir.

Simental Sığırı Özellikleri

Simental sığırı özelliklerinde renk, altından beyazla birlikte kırmızıya kadar değişir ve beyaz bir arka plan üzerinde eşit olarak dağıtılabilir veya parça parça net bir şekilde tanımlanabilir. Baş beyazdır ve genellikle yukarıdaki fotoğraflarda olduğu gibi omuzların üzerinde beyaz bir bant belirir. Çoğunun göz çevresinde pigment bulunur ve parlak güneş ışığından kaynaklanan göz problemlerini azaltmaya yardımcı olur.

Amerikan Simental, aşağıdaki örnek fotoğraflarda olduğu gibi ağırlıklı olarak siyah veya kırmızı olacak şekilde farklı renklere sahiptir, daha açık renkler Fleckvieh olarak adlandırılır.

Simental boynuzlu veya boynuzlu olabilir, boynuzlu boynuzlar yukarı dönükse diğer bir ayırt edici özelliği de ağır bir gerdana sahip olmalarıdır. Yaklaşık 135-150 cm. boyundaki inekler ve 150-160 cm. boyundaki boğalar ile iyi kaslı geniş bir çerçeveye sahiptirler. Ağırlıkları kullanım amacına göre değişiklik gösterebilir ancak inekler 700-900 kg. ve boğalar 1300 kg. ağırlığında olabilir.

Süt ve sığır eti üretimini minimum maliyetle maksimize etme hedefiyle nesiller boyu seçici üreme, son derece uyumlu, yoğun kaslı, ince çizgili ve iyi uyumlu dengeli bir kalıtsal savunucu yarattı. Uysallık ve iyi annelik özellikleri, cinsin diğer özellikleridir.

Cins, kırsal kesimdeki küçük çiftçilerden büyük kapsamlı çiftlik operasyonlarına kadar çok çeşitli koşullara kolayca uyum sağlar.

Simental, yüksek sığır eti verimleri için tüm dünyada yetiştirilmektedir. Bununla birlikte, üremede, annelik yeteneğinden sığır yetiştirme niteliklerine vurguda farklılıklara izin verir. Hayvanın ağır kas yapısı, uzunluğu ve toplam boyutu ve ağırlığı, minimum atık yağ içeren iyi etli katı kırmızı et karkasını üretmek için birleştirilir.

Melezlemede, Simental çok başarılı olduğunu kanıtladı. İyi bir büyüme, geniş bir çerçeve ve böylece melez soyuna daha iyi sığır eti verimi sağlar. Beyaz yağ ve mükemmel ebru ile etin kalitesini artırır. Süt verimini artırır, süt veren sürülerde buzağıların güçlü gelişmesini sağlar.

Simental Sığırı İstatistikleri

Simental sığırı istatistiklerini sizler için birkaç maddede toparladık. Başlıca özellikleri:

 • Yüksek, uzun vadeli doğurganlık
 • Uzun ömür
 • Buzağılama kolaylığı
 • Buzağılama arasında kısa aralıklar
 • Mükemmel annelik yeteneği
 • İyi otlatma yeteneği
 • Erken olgunluk
 • İyi büyüme oranları
 • Kullanımı kolay
 • Yem dönüştürme ve verimlilik
 • Tip ve renkte tekdüzelik

Simental Sığırı Yayılımları

Simental Sığırı Yayılımları dünya çapında incelenecek olursa, Simental adapte olabilen bir ırktır ve beş kıtaya da başarıyla tanıtılmıştır. 41 milyonluk ırk popülasyonu, ırkın dünya çapında farklı ırk programlarını tatmin etme yeteneğini göstermektedir. Simental, Brahman’ın yerini aldığı dünyanın en büyük ikinci cinsidir.

SSS

Simental ırkının fiyatları 5000 TL ile 20000 TL arasında değişmektedir.

Ülkemizde de çokça yetiştirilen Simental Sığırının ana vatanı İsviçre'dir.

Yorum Yok